Erasmus

Erasmus

Erasmus nedir?

Erasmus programı, 1980’lerin sonlarından beri var olan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. İsmini 1466-1536 yılları arasında yaşamış, Rönesansın en önemli ustalarından Hollandalı hümanist, klasik edebiyat araştırmacısı ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus’tan almıştır.

Erasmus programı, lisans öğrencilerine yönelik yurtdışı eğitim ve staj imkanlarına ek olarak, master ve doktora seviyeleri ile öğretim üyeleri için de projeler içermektedir. 3-12 ay arasında süren programa 37 ülkeden, 4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu dahil olurken uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında İspanya, Almanya ve Fransa vardır.

 

Erasmus Programının Amacı

Erasmus programı, Avrupa Birliği ülkeleri ile aday ülkelerdeki yüksek öğretim kurumlarının işbirliğini teşvik ederek, üniversiteler arası eğitimde kalitenin arttırılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunma amacına sahiptir. Aynı zamanda ülkeler arası değişimler sayesinde, öğrencilerin yurtdışı deneyimi yaşamaları, farklı kültür ve yaşam tarzlarını tanıma ve öğrenme imkanı bulmaları sağlanır. Erasmus, öğrenciler ve öğretim elemanlarının araştırma projeleri, akademik müfredat geliştirme çalışmaları, eğitim ve finans giderlerini karşılayarak Avrupa’daki üniversiteler arasında hareketliliği artırır.

 

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Erasmus değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin başvuruda bulunabilmeleri için gerekli bazı koşullar mevcuttur. Gitmek istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçen öğrencilerin Erasmus başvuru aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
  • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden en az 2,5 olması,
  • Erasmus programı için TOEFL/IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 puan alınması,
  • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.

Erasmus programından, her öğrencinin eğitim hayatı boyunca hibeli olarak sadece bir kez faydalanabileceğini unutmayın!

 

ERASMUS SINAVLARI HER ÜNİVERSİTENİN  KENDİ BÜNYESİNDE YAPILIP, ÖZEL DERS VE GRUP DERSİ OLARAK EĞİTİMLER VERİLMEKTEDİR.

    Bilgi ve Başvuru için
    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
    Bilgi Formu